WeChat — co to takiego i czy warto go używać?
Nie wiemy, czy miałeś już okazję słyszeć o czymś takim, jak WeChat — jest to bowiem usługa niezwykle popularna w Chinach, ale w Europie, czyli także i w Polsce raczej nie cieszy się ona jakimś szczególnym rozgłosem. Czy słusznie ją pomijamy? Może jednak zasługuje ona na bliższe poznanie? Dzisiaj postaramy się więc zaprezentować Ci nieco bliżej tę ciekawą usługę i opisać jej najważniejsze właściwości, dzięki czemu będziesz mógł sobie wypracować własne zdanie na jej temat.
Co to jest WeChat?
Pod nazwą WeChat kryje się platforma o niezwykle rozbudowanej funkcjonalności. Powstała ona w Chinach w 2011 roku, początkowo pod nazwą Weixin. Jej twórcą jest firma Tencent Holding Limited. Wprawdzie została zaprojektowana przede wszystkim dla urządzeń mobilnych, ale na przestrzeni lat dostała także wersję dla komputerów stacjonarnych, i obecnie jest dostępna dla takich systemów operacyjnych jak Android, iOS, macOS oraz Microsoft Windows. Co ciekawe, twórcy WeChata przygotowali także kilkanaście wersji językowych, w tym między innymi: chiński uproszczony, chiński tradycyjny, japoński, koreański, angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski, rosyjski, indonezyjski, malajski, tajski, wietnamski, arabski, turecki.
Jak widać, na powyższej liście nie ma języka polskiego, być może więc z tego właśnie powodu usługa ta nie zyskała sobie zbyt dużej popularności w naszym kraju. Innym powodem może być także to, że dane wymieniane przez chińskich użytkowników są zgodnie z prawem tego kraju cenzurowane i nadzorowane tak, by uzupełniać filtry treści. Firma Tencent twierdzi jednak, że dla osób niebędących mieszkańcami, ani obywatelami Chin żadne procedury filtracyjne, czy też analizowania treści nie są aktywne — ale niezależnie od tego, można co do tego mieć pewne obawy.
Opcje oferowane przez WeChat
Funkcjonalność WeChata jest niezwykle wręcz rozbudowana, w Chinach ma ona kultowy wręcz status aplikacji do wszystkiego. Pozwala na przykład przesyłać wiadomości tekstowe oraz multimedialne (głos, wideo, grafika i inne treści). Poza tym dostępne są opcje telekonferencji z wieloma użytkownikami, gry wideo, darmowe gry hazardowe jak ruletka gra online, udostępnianie treści (za pomocą platformy przypominającej nieco zminiaturyzowanego Facebooka) i wiele innych opcji.
Ponadto WeChat pozwala także na niezwykle uniwersalne i wygodne płatności online. Każdy użytkownik może podpiąć pod swoje konto w tej platformie dane karty kredytowej, rachunku bankowego lub w dowolnym praktycznie serwisie internetowym typu e-wallet. Możliwe jest nawet korzystanie z kryptowalut. Co ważne, użytkownicy mogą w zasadzie dokonywać płatności dowolnego rodzaju. Mają do dyspozycji zarówno zlecanie transakcji za zakupy online oraz w normalnych sklepach (w oparciu o technologię NFC), jak i również mogą przesyłać pieniądze innym użytkownikom WeChata z listy swoich kontaktów. Jedynym ograniczeniem są tylko transakcje biznesowe, które nie mogą być realizowane w standardowej wersji WeChata, lecz tylko w opracowanej specjalnie dla potrzeb biznesowych odmianie Enterprise WeChat.
Inne ciekawe rozwiązania dostępne w tej aplikacji to na przykład opcja wykonywania połączeń za pomocą VoIP na numery telefoniczne z całego świata. Tutaj usługa ta jest dostępna za stałą opłatą niezależnie od krajów, co oznacza, że w przypadku na przykład Unii Europejskiej nie sprawdzi się w praktyce — ale oczywiście dla mieszkańców Chin i innych państw spoza UE jest to naprawdę atrakcyjna opcja.
Poza tym WeChat oferuje mnóstwo drobnych funkcji i ułatwień. Na przykład po wyrażeniu zgody aplikacja może przesyłać anonimowe dane o lokalizacji użytkownika, dzięki czemu WeChat może wyświetlać obraz określany jako „heat map”, czyli wskazujący miejsca o najwyższym zagęszczeniu ludzi — czyli mówiąc wprost, pokazywać tłum. Oprócz tego dostępne są różnego rodzaju mniej lub bardziej użyteczne narzędzia, jak na przykład gry hazardowe online, rozszerzona rzeczywistość wraz z dedykowanym silnikiem renderującym na bieżąco grafikę 3D uzupełniającą dane gromadzone przez urządzenie użytkownika z kamery.
Fani Instagrama, Whatsappa i Facebooka mogą poczuć się w WeChacie jak w domu, jako że już na pierwszy rzut oka platforma jest mocno wzorowana na najpopularniejszych na świecie mediach społecznościowych, co oznacza, że cały jej interfejs, jak i funkcjonalność jest zbliżona. Zatem użytkownik Facebooka, Instagrama, czy też Whatsappa po pierwszym uruchomieniu WeChata poczuje się tutaj jak w domu, jako że ogólny wygląd aplikacji łudząco przypomina każdą z tych trzech wymienionych powyżej. Oczywiście różnice także są, ale chodzi po prostu o ogólne wrażenia.
Problemy WeChata
Oczywiście WeChat to nie tylko wspaniałe narzędzie z mnóstwem funkcji, bo istnieje także wiele mniej lub bardziej udokumentowanych zarzutów w stronę tej platformy i jej producenta. Na przykład wielu użytkowników nie ufa WeChatowi, obawiając się nadmiernej inwigilacji ze strony chińskich władz. O ile część z tych obaw jest uzasadniona, bo firma Tencent publicznie informuje o tym, że pewne dane są gromadzone w celach ulepszania usługi (jednak po uprzednim pełnym zanonimizowaniu), a przesyłane wiadomości przez chińskich użytkowników są poddawane cenzurze, to jednak trudno zarzucać pod tym względem coś więcej.
Kilka lat temu WeChat stał się ofiarą ataku złośliwego oprogramowania o nazwie XcodeGhost, które błyskawicznie rozprzestrzeniło się na kilkanaście milionów urządzeń i wskazało na poważną lukę w zabezpieczeniach aplikacji. Szybko jednak usterka została usunięta. Największe obawy budzi jednak WeChat w Stanach Zjednoczonych, który to kraj całkowicie zakazał korzystania z niego. Jednak zakaz ten został uchylony w czerwcu 2021 roku.
“Pop culture advocate. Troublemaker. Friendly student. Proud problem solver.”